מידע כללי לתכנון

כאן תוכלו למצוא מידע כללי על מנת להיעזר בו לתכנון הטיול.
מאחר והמידע נאסף בחלקו מנסיון אישי וחלקו מטיפים של מטיילים אחרים וכמובן שהדברים גם דינמים ומשתנים אנא, ראו מידע זה כהמלצה ולא כ"תורה ד'אורייתא".

באמצעות האתר וקבוצות שונות, תוכלו לתכנן את הטיול, אבל אתן לכם כאן טיפ אישי שלי, השתמשו בתכנית כ- Guide Lines, אל תהססו במהלך הטיול לשנות לוחות זמנים, מסלולים ואתרים לפי איך שניראה לכם באותו הרגע….. ממילא לא תוכלו לראות הכל בשבוע וגם לא בשבועיים, ממילא תפספסו הרבה דברים, זיכרו שבאתם ליהנות.

טיול נעים ובטוח.

יש כמובן את הדרכים הרגילות וזה לחפש בבוקינג ואחרים, אבל המבחר יחסית קטן.
רוב הפנסיונים לא עובדים עם בוקינג מכמה סיבות, העמלה הגבוהה, העובדה שאין צורך – הם מלאים, והכי חשוב, מאחר ומדובר על מבנים ישנים, עם צורות שונות ומשונות, עם חדרים שונים ומשונים, מעמידים רק 2-3 חדרים "סטנדרטיים" וכל השאר בכלל לא מוצעים….

מקומות הלינה לרוב צנועים, בוודאי שלא ממוזגים ותקטינו ציפיות, אבל תמיד המקומות יפים ונעימים.

בעונה, המקומיים נוהגים לשכור ולהשכיר  בתים וחוות ללינה משבת עד שבת. יש מספר אתרים, אחד המוצלחים שבהם 
http://www.czechvacation.com/

אגב, המלצה, תביאו מגבות מהבית… או אפילו קנו כאן כדי לא לסחוב, לצ'כים יש נטיה למגבות קטנות שלא לומר פצפונות 🙂

אם בכוונתכם לשכור רכב, כדאי להיות מודעים למספר נקודות ולוודא אותן עם חברת ההשכרה:

 • אם אתם מתכוונים לעבור בין מדינות, וודאו עם חברת ההשכרה שזה ניתן מבחינת ביטוח.
 • כבישי אגרה:
  • פולין – יש קופות לתשלום אחרי כל קטע דרך.
  • בצ'כיה – מערכת אלקטרונית לרכישת מנוי שנתי/חודשי/10 ימים – לרוב לחברות ההשכרה כבר יש מנוי שנתי, וודאו עם חברת ההשכרה לפני תחילת הנסיעה. 
   https://edalnice.cz/ 
  • גרמניה – כרגע ללא תשלום. (בשנת 2020 תתחיל גביה)
 • עשו רישיון בינלאומי של ממס"י – עולה גרוש וחצי וימנע את המצב שקורה אחת ל…. שפקיד בחברת ההשכרה לא מקבל את רישיון הנהיגה הישראלי. – שימו לב! זה קורה, רישיון ישראלי אינו רישיון בינלאומי חוקי ולכן לעיתים מישהו מסרב לקבלו.
  ראו כאן ציטוט מאתר משרד התחבורה:
  "…באילו מדינות ניתן לנהוג ברכב פרטי עם רישיון ישראלי בלבד? עידכון אחרון ב-27 אוקטובר 2015. במספר הולך וגדל של מדינות ניתן לנהוג עם רישיון ישראלי, ללא צורך ברישיון בינלאומי, בכפוף למגבלות שונות. עם זאת, לעיתים תגלו כי גם במדינות אלה לא כולם מודעים לכך, ויתכן שחברות להשכרת רכב, המשטרה וכד' ידרשו מכם להציג רישיון בינלאומי."
  רשויות צ'כיה מכבדות את הרישיון הישראלי, לכן מבחינת המשטרה והביטוח הנכם מכוסים, אבל לעיתים חברת ההשכרה לא תקבל את הרישיון ולא יאפשרו לכם לשכור רכב.
 • הביאו אתכם את כרטיס האשראי שאיתו שילמתם עבור ההשכרה. כמו כן וודאו שיש בכרטיס מסגרת אשראי למתן "תשלום ביטחון" למקרה של נזק לרכב.
 • המלצה אישית – ביטוח ללא כל השתתפות עצמית!! נכון, יותר יקר, אבל כשתחזירו את הרכב, לא יהיו ויכוחים, עיכובים או תשלומים נוספים. אני משוכנע שאתם נהגים מצוינים, אבל ,תמיד יש את ההוא שיפתח עליכם דלת בחניה. (הרחבה בהמשך)
 • בידקו את הרכב היטב, אל תתביישו לצלם כל פגם/שריטה/שפשוף גם אם ניראה לכם קטן ושולי. שיהיה!
 • וודאו ששקע המצית עובד!! בימינו, רכב ללא אפשרות הטענה למכשירים ניידים זו לא אופציה!

סוגי ביטוחים
לחברות הביטוח יש שני ביטוחים בסיסיים:
CDW – Collision Damage Waiver

LDW – Loss Damage Waiver

ביטוחים אלו, שלרוב יבואו יחדיו, הינם ביטוח עם השתתפות עצמית. ברוב המקרים חברות ההשכרה לא יתנו לכם לשכור רכב ללא ביטוח שכזה. לרוב ביטוח זה אינו מכסה מרכב תחתון, מצמד, זגוגיות, ריפודים, צמיגים, וגם לא עלויות נלוות כגון גרירת הרכב.

ביטול השתתפות עצמית.

SCDW – ביטוח לביטול השתתפות עצמית, כשמו כן הוא, ביטוח זה מבטל את הצורך בהשתתפות עצמית. חשוב לדעת, ביטוח זה אינו "מבטל" את התשלום, אתם תשלמו אותו לחברת ההשכרה, אבל חברת הביטוח תחזיר לכם את התשלום.
לעיתים ניתן לרכוש "ביטול השתתפות עצמית" וזה מונע לגמרי את התשלום.

עוד סוגי ביטוח חשובים:

LIS – Liability Insurance Supplement – כיסוי עבור פגיעות גוף ליושבי הרכב, פגיעות בצד שלישי או גניבת הרכב.
PAI – Personal Insurance Supplement – במסגרתו מקבל נוסע רכב שנפגע פיצוי חד פעמי בעת פגיעה או מוות.
TP – Theft Protection – ביטוח במקרה של גניבת הרכב או נזקים כניסיון גניבה.

המלצתנו, אל תחסכו בביטוח, כשאין צורך זה ניראה "כסף מבוזבז" כשיש צורך אתם תברכו על ששילמתם את התשלום…

במקרה של תאונה/פגיעה יש לדווח מידית לחברת ההשכרה ו/או למשטרה. אל תשכחו לתעד ולשמור כל מסמך, תמונה או כל דבר שקשור לאירוע.

והערה האחרונה, בואו עם הרבה סבלנות…. במטוס תגלו כי חצי מטוס מגיע לטייל בצפון צ'כיה והם כולם הולכים לשכור רכבים…. והצ'כים פועלים לפי זמן צ'כיה, שזה זמן אחר לחלוטין.

שלב אריזה הינו אחד השלבים המסובכים ביותר בתכנון הטיול.
ראשית, זכרו תמיד – ברכב המקום מוגבל!! כאשר תגיעו לשדה ותישארו עם מזוודה שלא נכנסת, אתם בבעיה!

ככלל, עדיף להביא תיקים רכים (צ'ימידנים) ולא מזוודות קשיחות, ראשית יותר נוח לסידור ברכב, ושנית, במקרה הצורך, מפרקים את התיק, דוחסים את הדברים בחללים שונים ואת התיק מקפלים.

לגבי תוכן האריזה, ראשית, אם יחסר משהו, נכנסים וקונים, זה לא עולם שלישי, שנית, למעט אם תבואו בזמן של מזג אוויר קר, תצטרכו לערב ולבוקר משהו ארוך (אולי) ושאר הזמן הכל קצר. אל תביאו את כל הבית.

החשמל בצ'כיה הינו 220V כמו בארץ אבל צורת השקע שונה. שקע צ'כי מורכב משני חורים ופין הארקה בולט. מכשירים עם תקע 2 פינים כמו מטען טלפון או מכונת גילוח ניתנים לשימוש ללא בעיה. 

תקע 3 פינים, לא ניתן לשימוש ודורש מתאם. שימו לב, גם אם יש לכם תקע של 3 פינים עגולים, ואפילו אם יש בו רק 2 פינים, הוא לא ייכנס בכלל פין ההארקה הבולט.
ראו את התמונה.

המטבע בצ'כיה הינו קורונות צ'כית וממש לא כדאי לשלם באירו.

נושא החלפת הכספים משמעותי ביותר!!! ראשית, בשדה לא מחליפים בשום תנאי! רק אם תצטרכו כמה גרושים למונית.
כיום ניתן לרכוש קורנות צ'כיות כבר בארץ, וזה מקל על התהליך, אחרת ניתן להחליף בפראג עצמה, להזמין דרכנו שרות החלפת כסף או לחפש בערים שבדרך מקומות להחליף כסף.

כמובן שאפשר למשוך גם מכספומטים ובחלק מהמקומות לשלם באשראי.

אם אתם נכנסים עם רכב לעיר, שימו לב לחוקי החניה, היכן שיש פס כחול, אסור לחנות, היכן שיש קו לבן מקווקו, מותר לחנות בתשלום. מכונות התשלום מקבלות מטבעות, ואת הפתק שמים על הדשבורד. ישנן מכונות חדישות שבהן יש להקליד את מספר הרכב, זה מיועד למערכת האוטומטית להסדרת חניה, אל תטעו במספר!
בתחילת הרחוב יהיה שלט (גם על מכונת התשלום) ועליו יהיה כתוב מאיזו שעה עד איזו שעה יש לשלם. לרוב 08:00-18:00 בימים ב' עד ו', אבל תבדקו.

הנהיגה על הכביש המהיר כרוכה בתשלום, התשלום הינו שנתי ונעשה על ידי מדבקה על החלון, רוב רכבי ההשכרה כבר עם המדבקה, אבל תוודאו. במידה ואין, תוכלו לקנות בכל תחנת דלק מדבקה ל-10 ימים או חודש.
שימו לב למהירות בתוך הכפרים, לעיתים קרובות יש אכיפה בכפרים, כמו כן, בצ'כיה מופעלות מצלמות סטטיסטיות, מצלמה ראשונה מצלמת אותך בנקודה מסויימת ומצלמה שניה מצלמת אותך בנקודה אחרת, המערכת עושה ממוצע של המהירות שלך ואת הדו"ח תקבל חברת ההשכרה שתחייב את כרטיס האשראי שלכם בתוספת עמלה נאה.

תדלוק:

 • ברוב תחנות הדלק יש חנויות נוחות, עם שרותים נקיים.
 • תחנות דלק על כבישים מהירים יהיו בהכרח יקרות יותר – לעיתים הפרש של 20%!!
 • התדלוק בצ'כיה שונה מישראל, עמדות התדלוק פתוחות לתדלוק, ראשית ממלאים את המיכל ולאחר מכן נכנסים לשלם בקופה – אומרים לקופאי את מספר העמדה.

מספר חוקי נהיגה חשובים:

 • נסיעה עם אורות כל הזמן.
 • אם שותים לא נוהגים – אפס סובלנות!! אפס אלכוהול בדם!!
 • כלל חשוב, ברמזור, כאשר לכם יש ירוק ישר (ושמאלה) גם לאלו שמולכם יש!! אם אתם פונים שמאלה, כנסו לצומת בזהירות והמתינו במרכזו עד שהתנועה ממול מסתיימת ורק אז סיימו את הפנייה.
 • אסור לעשות פניית פרסה ברמזור.

החוק בצ'כיה פשוט וברור!
היה ואחד משלושת התנאים הללו מתקיים:

 • הילד מתחת לגיל 3.
 • הילד שוקל פחות מ-36 קילו.
 • גובה הילד פחות מ-150 ס"מ.

חובה כיסא בטיחות.

ומה ההגדרה של כיסא בטיחות? בהתאם לגודל הילד, החוק לא מפרט לכם באיזה כיסא להשתמש. על כל כיסא יש תווית עם המגבלות שלו וזה הדבר היחיד שקובע.
 
מכיסא תינוק, דרך כיסא ועד לבוסטר… 

לשון החוק למתעקשים

ישנן שתי תוכנות ניווט פופולאריות: "המפות של גוגל" ו-"וויז", 
יש שתי גישות ניווט: פאסיבי- כמו פעם, ואקטיבי, כלומר קבלת עדכוני תנועה ושינוי המסלול בהתאם. 
בניווט פאסיבי, 2 התוכנות טובות באותה מידה, בניווט אקטיבי הוויז חסר תועלת, אין הרבה משתמשים ולפי כך הוא אינו אוסף מספיק מידע בכדי לעשות את ההחלטות הנכונות. 
וכן, אני יודע שוויז שייך לגוגל, עדיין הניווט אחר לגמרי. 
אני ממליץ להשתמש במפות של גוגל, ויחד עם זאת, מאחר ואתם רוצים לטייל, סמנו לעצמכם את הנקודות בדרך שדרכם אתם רוצים לעבור "כמעט בכל תנאי".
אגבף אם אתם רוצים באמת ליהנות, טיילו כמו פעם, פתחו מפה, תבחרו מסלול לסעו כל יום בדרך אחרת.

בצ'כיה יש 4 עונות עם הבדלים ברורים, ומי שיגיע לטייל בעונות השונות ירגיש בהבדל מעונה לעונה.

 • האביב (אפריל -מאי) מאופיין בפריחה בכל מקום, עדיין קריר בבקרים ובערבים אבל במשך היום טמפרטורות נעימות.
 • הקיץ (יוני-ספטמבר) בשנים האחרונות מאופיין בימים רבים מידי שבהם הטמפרטורה גבוהה וכך גם הלחות. הנחמה היא הגשם שיורד בערב ומרענן קצת את האוויר. בכלל הקיץ היא תקופת הגשמים בצ'כיה אז הצטיידו בהתאם.
 • בסתיו (אוקטובר-נובמבר) הכל נצבע בצבעים של כתום, מליוני גוונים וניראה כאילו לכל עלה גוון משלו, שלכת בכל מקום והשבילים מלאים בעלים צבעוניים.
 • והחורף (דצמבר-מרץ) עליו אפשר רק לומר כמו באגדות, קר, כיכרות הכפרים מוארות ומקושטות לקראת הקריסטמס, מושלג, וכמובן שווקי חג המולד הבלתי נשכחים.
ניתן לטייל בטבע כמעט בכל מזג אוויר, כמובן שצריך להתלבש ולהיערך בהתאם.
למגיעים בחורף יש להצטייד בבגדים חמים, למגיעים בקיץ לא לוותר על מטריה ומעיל גשם קל.

המטייל המודרני חייב להיות "מחובר" לא בהכרח לטבע יותר לרשת האינטרנט וכיום  יש כמה אפשרויות לתקשורת, כמובן שיש את האפשרות לקחת חבילה גלישה מהארץ, אבל לעיתים עדיף לקחת סים מקומי. ניתן לרכוש סים מקומי בכל אחת מחברות הסלולר המקומיות, לחברת וודאפון יש סניף בשדה התעופה, זה נוח למי שלוקח רכב מהשדה ולא יוצא לעיר. סים עם 10 גיגהבייט לתקופה של עד 30 יום במחיר של 800 קרונות.   (המחיר נכון ל-4.8.2017 וכולל מע"מ כחוק.)
אבל בכל עיר קטנה או עיירה גדולה תוכלו למצוא סוכנויות של כל החברות הסלולריות.

בטוח שמעתם על הקרציות, אז בלי פאניקה, ראשית תרועת הרגעה. לקרציות יש תקופות, יש אזורים, לא כל קרציה נגועה ולא כל קרציה נגועה מסוכנת… ומה שיותר חשוב, לא עקיצת הקרציה היא המסוכנת כך שגם אם גיליתם קרציה, מוציאים אותה (לפי הכללים) מחטאים את המקום וממשיכים הלאה.
איך מתגוננים, בקלות, לאחר בילוי באזורים ירוקים או דשא, בודקים את הגוף, את האיברים החשופים, אם מוצאים קרציה, מטפטפים עליה טיפת שמן או סבון ועם הבוהן לוחצים ומסובבים עם כיוון השעון עד שהיא יוצאת… אפשר גם עם פינצטה, אבל לאל למשוך, סיבוב נגד כיוון השעון עד שיוצאת שלימה.

ראו כאן סרט הסבר

ישנם תרסיסים למניעה שאפשר לרכוש בכל סופר או בית מרקחת, חפשו 

Repelent proti klíšťatům

ואם אתם רוצים משהו טיבעי:

300 מ"ל מים
300 גרם של פרי הדר (לימונים, לימונים, תפוזים או אשכולית)

מקלפים את פרי הדר וחותכים לחתיכות קטנות. מבשלים שעה, מקררים ויוצקים לתוך מיכל עם שפריצר..

בצ'כיה, בטח תופתעו לגלות, מדברים צ'כית. השפה השניה תהיה לרוב גרמנית, שלישית רוסית ורק אז אנגלית….  

יתרה מכך, כמו כל אירופה, מכיוון שהטלוויזיה מדובבת, ועד לפני כמה שנים גם הקולנוע היה, תושבי המדינה לא נחשפו לשפה האנגלית ורובם לא דוברים אותה. כמו כל אירופה, גם הצ'כים גאים במורשתם וקשה להסתדר במוסדות ממשלתיים ולעיתים גם בעסקים פרטיים ללא ידיעת השפה. אז בעיקר, סבלנות.
 השפה שייכת למשפחת השפות הסלאביות, דומה לפולנית סלובקית וסרבית ובעלת היסטוריה של למעלה מאלף שנה שמהלכם ספגה השפעה רבה מהשפה הגרמנית. הצ'כית הכתובה הופיעה לראשונה במאה ה-13, בתחילה ניבים שונים, אולם במאות ה-15 וה-16, עם הרפורמות הדתיות נערכה גם השפה לשפה אחת תקנית.

בצ'כית ישנן תנועות קצרות ותנועות ארוכות המסומנות כקו נטוי מעל האות á.

צ'כית היא שפה של עיצורים, נפוצים בה מילים המורכבות מעיצורים ללא כל תנועה לדוגמא העיר ברנו Brno, או המילה אצבע Prst

הכתיב הצ'כי קל לקריאה, אם לומדים את האותיות ה"מיוחדות"

בעיצורים האותיות המיוחדות הן:

C הנהגית כמו צ
Č הנהגית כמו צ'
Ď הנהגית כמו ד רכה
CH הנהגית כמו ח
J הנהגית כמו י
Ň הנהגית כמו נ רכה
Q הנהגית כמו ק
Ř הנהגית כמו רז'
Š הנהגית כמו ש (ימנית)
Ť הנהגית כמו ת רכה.
W הנהגית כמו ב רפה
X הנהגית כמו קס
Ž הנהגית כמו ז'

התנועות:
A הנהגית כמו פתח
Á הנהגית כמו פתח ארוך
E הנהגית כמו צרה פתוח
É הנהגית כמו כצרה פתוח ארוך
Ě הנהגית כמו יֵה
I הנהגית כמו חיריק
Í הנהגית כמו כחיריק ארוך
O הנהגית כמו חולם
Ó הנהגית כמו חולם ארוך
U הנהגית כמו קובוץ
Ú הנהגית כמו קובוץ ארוך
Ů הנהגית כמו קובוץ ארוך
Y הנהגית כמו חיריק
Ý הנהגית כמו חיריק ארוך

ולקינוח, נסו לומר את המשפט הצ'כי המפורסם : (לא הצלחתם? ליחצו על המשפט)

"Strč prst skrz krk"

הסעות למלון – לאלו שישנים בפראג בתחילת או בסוף הטיול, תוכלו להזמין מאיתנו את ההסעות. תגלו שיותר משתלם להחזיר את הרכב ולא להחזיק אותו בעת השהייה בפראג. 

לינה במלון בבילון, ליברץ – דרכנו תוכלו להזמין את הלינה, עם ארוחת בוקר וכולל כניסה לכל הפארקים והאטרקציות כולל

תכנון טיול – תוכלו להזמין מאיתנו שרות של עזרה לתכנון הטיול בתשלום. אנו עושים את זה רק למספר מצומצם של אנשים כל שנה, אז לא מתחייב על זמינות.

סיורים בעברית פרטיים או בקבוצות – תוכלו להזמין מאיתנו. עוד פרטים כאן

כרטיסים לתאטרון השחור WOW – תוכלו להזמין מאיתנו. עוד פרטים כאן

כרטיסים לערב פולקלור צ'כי – כולל ארוחת ערב ושתיה חופשית תוכלו להזמין מאיתנו. עוד פרטים כאן

מרפאה כללית.
שימו לב, מדובר על מרפאה קטנה יחסית, פתוחה מ-07:30 הבוקר עד 2:30
במקרים דחופים, בית החולים הרגיל נמצא בליברץ

Telefon:+420 481 446 111
E-mail: nemtur@nemlib.cz

28. října 1000 

אתר הבית של המרפאה

בית החולים בליברץ.
Telefon: +420 485 311 111
E-mail: nemlib@nemlib.cz
Husova 357/10
Liberec

אתר בית החולים

אורטודנט.
בליברץ, מרפאה חביבה, דוברים אנגלית.

MDDr. Jiří Baader
Růžová 323/4, Liberec
recepce@prozub.cz   799 799 219

אתר הבית של המרפאה

בכל יישוב (כמעט) תהיה מכולת לדברים הבסיסיים.
בכל יישוב קצת יותר גדול יהיו סופרים מהרשתות השונות (Albert, Lidl, Penny Tesco, Kaufland)

קניונים

OC šestka

למי שרוצה להצטייד עוד לפני היציאה מפראג. מרכז קניות לא רחוק משדה התעופה

Shopping center šestka

Fajtlova 1090/1 PRAHA 6

פתוח 09:00-21:00 ויש בו חנות של  O2 וסופרמרקט גדול.

ובגן העדן

קניון ניסא בליברץ, 160 חנויות, קולנוע, סופר גדול, חלפן כספים, בנקים, כל החברות הסלולריות, מכבסה ועוד. פתוח כל יום מ-09:00-21:00

קניון אולימפיה במלאדה בולסלאב, יש סופר גדול, חלפן כספים, בנקים, כל החברות הסלולריות, מכבסה ועוד. פתוח 09:00-21:00

דקאתלון


באזור יש 3 חנויות של דקאתלון:

Jičínská 1419, Mladá Boleslav III, 293 01 Mladá Boleslav
Nákupní centrum u Globusu, Sousedská 625, 460 01 Liberec
Rašínova tř. 1686, 500 02 Hradec Králové

חלק מהדירות מצויידות במכונות כביסה, רובן לא.

בשני הקניונים יש מכבסות אבל לא תמיד הם מקבלים כביסה רגילה, תלוי בעומס שלהם, וממילא יגידו לכם שלא יעשו את הכביסה באותו היום, תתעקשו, לעיתים זה עובד.

בנוסף יש מכבסה באיצ'ין

בשפינדלרוב מלין ניתן למסור כביסה במלון hotel belmonte

אחד הדברים שמפתיעים ישראלי אלו התוספות על קופסא לפיצה, מים, קטשופ….

אז מה ההיגיון מאחורי זה? לא מגלמים במחיר הארוחה מה שלא משמש את כולם.

מים – ישבתם במקום, אכלתם לא הזמנתם שתיה מבוקבקת אלא מים, אתם משלמים גרוש וחצי לבעל המקום על הכוס, הכיסא והשרות.

קופסא – מכיוון שמחיר האוכל כאן גרוש ורבע, לא מתמחרים קופסא במחיר האוכל, כי מי שמסיים לאכול במסעדה לא לוקח קופסא ולכן לא משלם עליה, מי שלוקח הביתה, מוסיף עוד גרוש וחצי.

קטשופ – כנ"ל ולכך מתווסף עוד ייתרון, פתאום אתם לוקחים כמה שצריכים ולא ערימות הביתה במיקרה הטוב או לפח במיקרה הפחות טוב.

אני לא אוכל קטשופ, אז המנה שלי זולה יותר ב-15 קרונות…. כמוני יש עוד 100 איש ביום…

תחשבו על ההיגיון.

שניצל עולה 130 קרונות, יש שרוצים תוספת כזו או אחרת ומשלמים עליה, ומי שלא רוצה, לא משלם, אחרת, אני צריך לגלם את המחיר של כל הקטשופ שנצרך, על כלל הסועדים.

בישראל, שהמחיר ממילא בשמיים, זה זניח, כאן, זה חלק יקר מהעלות.