מסלול ליד טירת קוקורז'ין

מסלול בערוץ קוקורז'ין.

מסלול מעגלי באורך של 6 ק"מ שיוביל אותנו דרך הערוצים מוצ'ידלה (Močidla) ונאקובה (Náckovou), ומהם נעלה לרכס דרוז'קוב (Droužkov), ולאחריו נגיע ליעד שלנו – המכסים של משנסקו (Mšenské pokličky).
לאורך המסלול נפגוש תצורות סלע שנותרו על ידי הטבע. מדהימות, שהטבע עצמו הכין עבורנו. הפעילו את הדמיון ותיראו את פרעה, ראשו של הענק, צפרדע ומכסה.

את המסלול נתחיל בחניון Lesní parkoviště Pokličky הנמצא על הכביש בין הכפרים Kokořínský Důl ל- Vojtěchov.

חוצים את הכביש ומשמאל ניתן לראות את כביש הגישה לפוקליצקי (Mšenské pokličky) ובקצהו מדרגות עץ תלולות.
אנחנו נלך בכיוון ההפוך ונגיע מלמעלה.

תחילה נצא לאורך ערוץ מוצ'ידלה (Močidla) לאורך השביל הכחול, אחרי כק"מ, ניראה פניה ימינה לערוץ אפטיקה (Apatyka – בית המרקחת). ערוץ זה שימש בעבר לאיסוף צמחי מרפא ומכאן נובע השם. המבנה הטופוגרפי הייחודי של הערוץ מייצר אקלים קר ורטוב יותר מהסביבה, בגלל "היפוך טמפרטורה" – בקיץ נשמרת שכבה של אוויר קריר בערוץ בטמפרטורה קבועה של 13 מעלות צלזיוס. מספר רב של בריופיטים (צמחיית טחב) ושרכים תועדו כאן.

נחזור לערוץ מוצ'ידלה ונמשיך בסביבת יער וסלעי אבן חול אדירים עד לצומת נאצקובה רוקלה (Náckova rokle), שם נפנה שמאלה לשביל המסומן ירוק ואיתו נעלה בערוץ אל סלע הפרעונים. מייד אחרי זה, נפנה שוב שמאלה, למסלול המסומן צהוב, שיוביל אותנו אל "ראש הענק" ו"הצפרדע" (Obří hlava a žába), לפני שנמשיך, נעשה סטי קצרה ימינה, ל-פרוסצ'נה סקאלה (Průsečná skála) – זהו שביל בנכרה בסלע והוא מיוחס לכוחות השבדים במהלך מלחמת שלושים השנה (1618).

נחזור חזרה, ונחזור על השביל הכחול, נחלוף שוב ליד "ראש הענק" ו"הצפרדע" ולאורך רכס דרוז'קוב (Droužkov). לאחר כ-2 ק"מ, נגיע לתצפית על מסנסקה פוקליצקי (Mšenské pokličky). תצורות אבן חול בגובה של עד 12 מטר הדומות לפטריות ענק. הגורם להיווצרותם הוא בליה הדרגתית של אבן החול. השכבה העליונה ("מכסה") עשויה אבן חול עם עפרות ברז ועמידה יותר בתנאי מזג אוויר מאשר העמוד התחתון העשוי אבן חול רכה יותר.

מכאן יורדים בזהירות בחזרה לחניון.

 

6 ק"מ, שעתיים הליכה, עליה מתנה, 120 מטר על 4 ק"מ.

משמאל ראש הענק ומולו הצפרדע

אם רוצים לעשות עוד מסלול חביב, אפשר לנסוע מרחק של 2 ק"מ ממש ליד טירת קוקורזי'ן (Kokořín – dolina), מהצומת, ליד מסעדת Pobuda, ממשיכים עם השביל המסומן ירוק, לכיוון משנו (Mšeno). לאחר כק"מ של עליה תלולה, תמשיך הדרך במעבר צר בין הסלעים עד שנגיע לצומת פודהראדסקה צסטה (Podhradská cesta), שם נתחבר לשביל מעגלי מסומן אדום, נפנה ימינה, ונגיע לנקודת תצפית על טירת קוקורין. נחצה את הכביש הסלול ליד קמפ קוקורז'ין ונמשיך במעלה המדרון, לאורך קו הרכס ומתחת לגושי הסלעים המשקיפים על המחנה. לאחר כ-300 מטר נגיע לסלע U bobříka odvahy. בהמשך, השביל יתחבר לשביל ביער, ולאחר מספר עיקולים, נתחיל לטפס תחילה במעלה המדרגות החצובות בסלע ובהמשך במדרגות עץ וסולמות. עכשיו הדרך הופכת קלילה יותר עד לצומת Na Panském. נמשיך עם הדרך, עד לצומת Podhradská cesta, שם אנו סוגרים את המעגל האדום וחוזרים לשביל המסומן ירוק עד לחניון.

4 ק"מ, שעה וחצי, עליה 1 – 70  מטר על ק"מ, עליה 2 – 90 מטר על חצי ק"מ.

טירת קוקורז'ין.

בתחילה מבצר קטן, על צוק מול מכרה קוקורז'ין שהוקם במחצית השנייה של המאה ה-13.
חלקו נחצב בסלע ועד היום ניתן לראותמספר חדרים שכאלו, כולל קפלה לתפילה.

על פי האגדה, קוקורין הוקם לפני זמן רב על ידי האביר אוקורז' (Okoř), לאחר מותו בנו התאהב בבתו של אדון הוסקה (Housky) והתחתן איתה, אביה לא התלהב מהרעיון, התנכל להם וואילץ אותם לעזוב את קוקורז'ין ולעולם לא לחזור.

בכתובים מופיע הטירה בתאריך 23/4/1320, אז נמכרה הטירה ללורד עשיר ובעל מעמד היינק ברקה (1297-1348) וכנראה שביוזמתו נבנתה טירה חדשה. כ-2 ק"מ מהמבצר המקורי. הטירה עצמה נבנתה על צוק, ומתחתיה הוקם מבצר גדול.
בשנת 1427, קוקורז'ין היתה בבעלות אלש שקופק מדובא (Aleš Škopek z Dubé), שקיבל עליו את הקתוליות, ובשל כך נכבשה ונחרבה הטירה על ידי ההוסיטים. מצב הטירה היה רע, ובשנת 1444 עברה לבעלות יירז'י פודברדי.

הטירה כבר לא שופצה, וב-1522 הוקם מבצר חדש, לא רחוק. בשנת 1609 מכרה אלמנת הבעלים את הטירה למלך רודולף השני.

רעמסס