איצ'ין – Jičín​

במהלך שהותכם באזור צ'סקי ראי לא תוכלו להימנע ממעבר בעיר איצ'ין (Jičín). העיירה הקטנה מהווה בסיס טוב למטיילים בסביבה. מדרחוב משופץ מוביל לחלקה העתיק של העיירה, שם נקבצו בתי קפה, מסעדות, חנויות ובתי דירות צבעוניים. בכניסה לכיכר העתיקה כנסייה בארוקית משנת 1630. יפה מבחוץ, יפה יותר מבפנים.

כנסיית St. Yaakov (יעקב הקדוש) נחשבת לאחת מכנסיות הבארוק היפות ביותר בצ'כיה. בביקור באיצ'ין, לא ניתן להתעלם מהקשר הבולט עם דמות היסטורית בשם אלברכט פון ולדשטיין (Valdštejn) שהיה הבעלים של הטירה הנושאת את שמו. הטירה המרשימה השולטת על כיכר העיר העתיקה היא המקום בו חתמו ב-1813 אוסטריה, רוסיה ופרוסיה את הברית נגד נפוליאון. כיום הטירה משמשת כמוזיאון וגלריה של העיר. באיצ'ין נולדו כמה דמויות מפורסמות מאגדות ילדים שהפכו לספרים וסרטים מצוירים וכל שנה נערך כאן פסטיבל סיפורי ילדים.

בית הכנסת.
המידע הראשון על בית הכנסת בעיירה איצ'ין הינו ממאי 1773  אז הותקן מגן דוד על גגו. ברישום מ-1784 של רכוש הקהילה היהודית של איצ'ין מופיע בית הכנסת כמבנה חדש, בנוי אבן ומקומר בשווי של 4,000 מטילי זהב.

במהלך השריפה הגדולה של איצ'ין, ב-23/6/1840, נשרפו גג בית הכנסת ועוד 5 בתים ברחוב היהודים. לאחר השריפה תוקן הגג ונבנה גרם מדרגות חדש לגלריית הנשים.

 

בית הכנסת בנוי בסגנון בארוק מאוחר. מבנה מלבני עם גג משופע גבוה הבנוי מ-3 קמרונות ולכל אחד מהם חלון  גבוה בקירות האורך הדרומי והצפוני ועוד 2 חלונות בקירות המזרחי והמערבי.

פנים בית הכנסת הוא שטח מלבני לא מדוייק באורך של כ-10 מטר ורוחב של כ- 6.4 מטר. גובה התקרה בשיאה 7 מטר.

פנים בית הכנסת מחולק ל-3 חלקים על ידי 3 קמרונות, שמפרידים אותו ל-3 חללים:

החלק המערבי תוכנן כמסדרון עם עזרת הנשים, החלק האמצעי תוכנן עבור הבימה ודוכן הקריאה בתורה והוא מהווה את החלל המרכזי עם ספסלים סביבו, והחלק המזרחי של המשכן עם ארון הקודש ובימת התפילה של החזן. סגנון זה היה שכיח בבתי הכנסת בבוהמיה ובמורביה מאז המחצית השנייה של המאה ה-17.

במרץ 1905 הותקנה תאורת גז בבית הכנסת ותאורה חשמלית הותקנה בשנת 1927. בית הכנסת פעל עד ספטמבר 1941, אז נסגר בצו השלטון הנאצי. 1941, כאשר נאסר על ידי מגן הרייך. לאורך המלחמה היה בית הכנסת הרוס, ספסלים, פמוטים ונברשות וציוד אחר אבדו. ובשנות ה-60, עבר בית הכנסת הנטוש לבעלות העיר שהשתמשה בו כמחסן ומקום ייבוש של צמחי מרפא.

בנובמבר 1989, נרכש בית הכנסת על ידי אדם אשר התחייב לשפץ אותו, אולם מאחר והוא לא עמד בתנאים, ב-2001, בית המשפט העביר את בית הכנסת לידי הקהילה היהודית בפראג, אשר החלה מיד לעבוד על חידושו.

במרכז איצ'ין, כנסו לאכול במסעדה חביבה בשם Diva Bara, מחירים סבירים, בירה טובה, תטעמו את ההמבורגר המשובח.

לא רחוק, תמצאו את מבשלת הבירה של נובה פאקה PIVOVAR NOVÁ PAKA
מומלץ להתקשר ולהזמין סיור באנגלית

חזור למעלה