"מצודת סלואפ" (Hrad Sloup)

סלופ (Sloup) היא טירה מימי הביניים הממוקמת בעיירה Sloup v Čechách, לא רחוק מהעיירה Nový Bor. שמה נובע מעצם מיקומה בראש סלע חול נישא בגובה של 33 מטר. הטירה נחצבה בראש הסלע אי שם במאה ה-14.
פירוש השם הוא "עמוד"

הטירה הוזכרה לראשונה ברשומות משנת 1324. היא הוקמה על ידי משפחת רונובק, על דרך סחר המלח ממייסן לצ'סקה ליפה. שפת הסלע שבראש הצוק, נחצבה להיראות כמו קירות של טירה, עם חרכים ובחלק מהחריצים שבסלע נבנו קירות אבן.
הודות למערכת תעלות מתוחכמת, ניתן היה להציף את האזור שסביב הסלע. השילוב בין התנאים הטבעיים לכושר ההמצאה האנושי הפך את הטירה למבצר בלתי ניתן לכיבוש על ידי לוחמי ימי הביניים.

במהלך מלחמת שלושים השנה, האביר מיקש פאנצ'יר מסמיונה, התמקום בטירה ומכן יצא לפשיטה על לוזי'צה. מה שהביא בסיכומו של דבר למצור של 3 חודשים (1445) שלאחריו הכוחות הרעבים נכנעו והטירה נשרפה עד היסוד. עם השנים הטירה שופצה מעט, אולם בשנת 1639 שרפו אותה השוודים, ומהטירה נישארו רק הריסות.
בין 1670 ל -1785 התבססו כאן נזירים, תוך שימוש בסלע לצורכיהם. הם חצבו חדרים חדשים ויצרו גומות עבור תחנות הצלב, בנו בתי תפילה בסלע ויצרו כניסה חדשה.
כיום מעט מאוד השתמר מהמבנה המקורי. אם כי את המקומות שנחצבו בסלע ניתן לראות בבירור. הצינוק, הבאר,  המעברים והמסלולים המדורגים. במקום שהיה הכלא, בצינוק, ניתן למצוא גילופים שחצבו אסירים.

ניתן לעשות במקום מסלול הליכה קצר וחביב, ממגרש החניה, קחו את המסלול הכחול, לכיוון ההפוך מהכביש. התקדמו כ-700 מטר בדרך המישורית.
הדרך תיפנה שמאלה, תחצה את פלג (דוברנובסקי, אם תהיתם לשמו) הנחל ושוב שמאלה. לאחר כ-300 מטר, תהיה פניה שמאלה לשביל הצהוב, המשיכו ישר (אפשר לקצר וללכת שמאלה למי שמעוניין).
עוד 800 מטר ותגיעו לכביש, חצו אותו והמשיכו עם המסלול הצהוב עד שתחזרו לכביש ליד פנסיון Penzion U Studničků שם תפנו ימינה על הכביש חזרה לרכב.

חזור למעלה