וקצת מגרמניה – סקסוניה ושוויצריה הסקסונית.​

מוזיאון ההגיינה בדרזדן.

בשנים האחרונות, תערוכות מיוחדות רבות במדעי הטבע, התרבות והחברה, הציבו מחדש את מוזיאון היגיינה כמקום מוביל. התפתחויות מדעיות, במיוחד אלה בתחום רפואת הרבייה, מחקר המוח או ננו-טכנולוגיה, מציבות אתגרים חדשים עבור המוזיאון שעד 1990 התרכז בהפצת מידע קונבנציונאלי על בריאות.

במוזיאון תמצאו תערוכות מעוצבות בצורה אטרקטיבית, כמו גם פעילויות למידה עצמאית ופעילות מעשית. על שטח של 2,500 מ"ר מוצגים למעלה מ-1,300 חפצים, רובם מאוסף המוזיאון עצמו ופריטים שהושאלו ממוסדות אחרים.

התערוכה הקבועה סובבת סביב נושא האדם. אין שום ניסיון להפוך את שבעת חדרי הנושא שלה לאנציקלופדיות. התערוכה נתפסת כהרפתקה בגוף האדם, העצמי, המחשבות והרגשות שלו.

אתר המוזיאון

פירנה.

עיירה היסטורית רומנטית השוכנת על גדות האלבה, לא רחוק מדרזדן. סיור במרכז העתיק מחזיר את המבקר לסמטאות ימי הביניים, העיירה שמרה על עברה ההיסטורי ומבניה בצורה יפה.  

בסיור בעיירה תחלפו על פני סמטאות עקלקלות בסמוך לחצרות בתים עתיקים, מזרקות וכיכרות כפי ששרדו מאות שנים.

חלק מפרסומה של העיר הינו בעקבות הצייר הוונציאני ברנרדו בלוטו, (קנאלטו) שהגורר בעיירה.

 

מעל העיירה שוכנת טירת Sonnenstein מהמאה ה-13 ששימשה בעת מלחמת העולם השנייה כבית חולים צבאי ולפני כן כבית מגורים לנכים ותשושים.

בין השנים 1940-1941, רצחו הנאצים כ-1500 חולים שאושפזו במבנה, וזאת במסגרת תוכנית טוהר הגזע ("המתת חסד – תכנית T4).

במתחם הטירה נמצאת אנדרטת Sonnenstein והמקום נפתח כאנדרטה ומוזיאון עם תצוגת קבע על מנת לשמר את הזיכרון לפשע זה.

 

מוזיאון העיר

בפירנה נמצא המוזיאון ההיסטורי של העיירה, ברחוב קלוסטרוף 2-3.  פירנה ,הכניסה בתשלום,

פתוח כל יום למעט ימי שני, בין השעות 10:00-17:00.

במוזיאון הנחשב לאחד מהעתיקים בסקסוניה, ניתן ללמוד על חיי היום יום של תושבי העיירה בעבר.

 

כ-4 ק"מ מדרום מערב לפירנה, נמצא הכפר Zuschendorf, הכפר הוקם במאה ה-14 ובמאה ה-16 נבנתה בו טירת Zuschendorf. הטירה החליפה מבצר ששכן במקום ונבנתה על ידי משפחות האצולה של פון קרלוביץ ופון בונו. בהמשך נבנתה במקום כנסייה בארוקית.

גן הטירה עבר שיקום ושתילה מחדש של צמחי הורטנסיה, עצי בונסאי ננסיים, שיחים מטפסים וצמחי קמליות (מה שנתן לטירה את כינויה "טירת הקמליות" – Camellia Castle).

הכניסה לגן הבוטני Landschlloß Zuschendorf בתשלום, דרך חנות הפרחים בונסאהוף.

הגן פתוח כל יום למעט ימי שני, בין השעות 10:00-17:00 וסגור למבקרים בין אוקטובר–אפריל.

 

כנסיית סנט מרי

לא ניתן שלא להבחין במגדל הכנסייה המזדקר לגובה 60 מטר. תחילת הבנייה שנבנתה בסגנון גותי, נעשתה על ידי האציל פיטר אורליך כבר במאה ה-16. והסתיימה על ידי האדריכל וולף בלשמיט. כל יום בשעה 18:00, במשך 15 דקות מושמעת מוזיקה ממגדל הפעמונים של הכנסייה.

 

בריכת שחייה גייבלדבאד

במלון גייבאלד, ניתן למצוא בריכה לבילויי מים מודרנית שהחליפה בריכה ישנה שהייתה במקום. במקום בריכה מקורה מוקפת בקירות זכוכית, בריכה חיצונית מחוממת, מגדל לקפיצות ואטרקציות נוספות.

מבצר קוניגשטיין.

המבצר מהמאה ה-13, הינו הגדול בגרמניה. המצודה שימשה את השליטים בעתות מצוקה למחסה, הוא בוצר שוב במאה ה-14, המתחם מוקף חומה שאורכה כקילומטר והוא מקיף את מתחם המצודה הכוללת כשלושים מבנים, כולל צריפים מהמאה ה-15.

מהחניון יוצאת רכבת תיירים שעולה למבצר והיא מהווה חוויה בפני עצמה (יש כרטיס משפחתי), ניתן לעלות גם ברגל (לא קל). לבעלי בעיות הליכה, יש מעלית נסתרת.

אל הטירה מוליך שביל תלול המסתיים בשערי הגישה, העלייה התלולה מפצה בנופים הנפלאים של עמק האלבה.

במשך שנים רבות ועד שנת 1922 שימש המבצר כבית כלא, במלחמת העולם ה-1 שימש כבית סוהר לקצינים רוסים וצרפתיים ובמלחמת העולם ה-2 שימש כבית כלא לקצינים של בנות הברית.

 

 

רבים מהמבנים פתוחים לציבור, אבל מה שמעניין באמת זו הליכה על החומות וצפייה בנופים המדהימים הנשקפים משם!

בסטאי

כ-30 ק"מ מזרחית לדרזדן, מעל נהר האלבה משתרע פארק בסטאי, המכונה שוויצריה הסקסונית.

אם תגיעו מוקדם, תוכלו לחנות בחנייה הקרובה, אם לא, תחנו בחניה המרוחקת ותשתמשו בשאטלים. החלק הראשון של המסלול חינם, ורק החלק השני בתשלום סמלי (מומלץ). המקום אינו מתאים לעגלות, אבל הנוף עוצר נשימה.

 

מהכניסה ממשיכים למרפסת התצפית הראשית ממנה ניתן לצפות מגובה של 200 מטר על עמק האלבה. כדאי לבקר בגשר האבן חול מ-1851, הבנוי על קשתות המתוחות בין שני המצוקים. הגשר הוקם למטרות תיירותיות על מנת לחבר כמה משיני הסלעים הפורצים מהקרקע, גשר זה החליף את גשר העץ שקדם לו ואשר נבנה בשנת 1824, הגשר שימש השראה לאומנים רבים לאורך ההיסטוריה.

 

 

פארק מים mariba.

 

מקום נחמד שאפשר להעביר בו יום שלם. ברכות שחיה מחוממות, מגלשות לקטנים ולגדולים יותר. כניסה עולה 13 יורו לאדם בוגר, ילדים קטנים לא משלמים. יש בפנים מתחם אוכל לא יקר, מעבירים את האסימון שמקבלים בכניסה וביציאה משלמים.

העיירה מייסן Meissen

 

העיירה ממוקמת צפון-מערבית לדרזדן, עיקר פרסומה בא ממפעלי הפורצלן שתוצרתם מפורסמת ברחבי העולם. ניתן לבקר בטירת אלברכט Albrechtsburg castle ובכנסיה המפורסמת Gothic Meissen Cathedral שגג המגדל שלה מכוסה פורצלן .

 

בתחילת המאה ה-15 הפכה העיר למושב המלך הסקסוני ולכן נחשבת מייסן לערש התרבות הסקסונית.

מבצר Hohnstein.

הטירה ממוקמת 12 ק"מ ממזרח לפירנה ו-28 ק"מ ממזרח לדרזדן.

שעות פתיחה מאי–ספטמבר כל יום למעט יום ב' 10:00-18:00

 

הטירה שנבנתה בסוף המאה ה-11, ניצבת על צוק מעל לעיירה Hohnstein.

ניתן לבקר במרתפי הטירה בסיור מודרך, מסביב לטירה נחפר חפיר והטירה נבנתה מהסלעים שנחשבו בחפירת החפיר. אחת האטרקציות של הטירה, היא בניית שני מגדלי כלא כאשר אחד יועד לאסירים גברים והשני לאסירות נשים.

 

בתקופת מלחמת העולם השנייה שימשה ככלא לאסירים שעבדו במחצבה לידה בעיקר רוסים שמתו בהמוניהם מהעבודה הקשה.

 

 

בתחום הטירה ממוקמת הקפלה שנבנתה בסוף המאה ה-17, הכוללת מקום תפילה ובחלק הצפון-מערבי של הטירה הוקם גן מהמאה ה-18 הכולל צמחים אקזוטיים, אגרטלים מעוצבים בסגנון רוקוקו ומערת הדרקונים שמעלייה דגם מקדש שנבנה במאה ה-19.

עיירת הספא bad Schandau

6 ק"מ מגבול צ'כיה-לגרמניה, שוכנת עיירת הנופש וספא המשמשת גם כנקודת מוצא לטיולי כוכב.

ניתן לחנות בחניה של טוסקנה טרמה ומשם ללכת למעלית העתיקה שמגיעה למעלה לשמורה עם נוף יפה והליכה יפה בתוך היער. את הירידה ניתן לעשות ברגל, דרך היער.

ניתן גם לקחת למעלה רכבת חשמלית, אפשר לעלות לתחנה הסופית ושם לראות את המפל, ומשם לחזור ברגל לאורך הזרימה, או לרדת  תחנה אחת ומשם לעשות מסלול בתוך היער.

 

ספא טוסקנה Toskana Therme

הספא ממוקם ברחוב Rudolf Sendig-Str. 8A Bad Schandau ו פתוח כל יום בין השעות 10:00-24:00.

המעיין הטרמי הראשון נתגלה בשנת 1680, אך רק בשנת  1799 החל לפעול למטרות ריפוי.

אתר הספא התרמי העתיק ביותר בעיר נקרא Toskana Therme, והוא פועל מהמאה ה-18.

 

 

במתחם מספר בריכות בדרגות חום שונות, ארבעה מהן מקורות, בריכת מערבולות, בריכה פתוחה, בריכה לילדים, מתקני ספא, סאונות, אמבט אדים ועוד, במקום מתקיימות גם פעילויות מדיטציה שונות וטיפולי פיזיותרפיה.

מוריצבורג schloss-moritzburg.

 

ארמון יפיפה וגנים מהממים העומד על אי בליבו של אגם.

שמורת לובנאו

שעה וחצי מדרזדן, נמצאת שמורת "שפרה-ואלד" שהוכרזה ב-1991 כשמורה ביוספרית על ידי אונסק"ו.

השפרה-ואלד הינו אזור בו נהר השפרה מתחלק לערוצים קטנים המייצרים מעין תעלות מתפתלות. במשך מאות שנים השפרוולד היה ביתם של הסורבים, בני העם הסלאבי. לאורך הנהר נבנו מבני עץ קטנים עם גגות גבוהים.

 

נקודות הכניסה העיקריות לשפרה-ואלד הן העיירות לובן (Lübben), לובנאו (Lübbenau) ובורג (Burg). 

 

מהעיירה לובנאו יוצא המבחר הגדול ביותר של טיולי שיט בשמורה. סיורים בין שעתיים לשש שעות.

הדרך הטובה ביותר לחקור את האזור הוא בשיט בן שעתיים הנותן טעימה טובה מהאזור וזמן לעצור ב-Lehde, כפר סורבי בו תוכלו לשתות כוס תה ולבקר במוזיאון הבנוי ממקבץ בתי-עץ בריהוט אותנטי.

 

סירות הקאנו מלאות בספסלים והמשיט עומד בירכתיים ודוחף את הסירה במים הרדודים באמצעות מוט ארוך. 

 

אפשר גם לצאת להליכות ברגל או לדיווש באופניים בשבילים השקטים שבטבע היפהפה.

חזור למעלה