מעבר ריגר – Riegrova stezka

מסלול חביב של כ-4 ק"מ אפשר למצוא סמוך לעיירה Semily לאורך הנהר Jizera. המסלול, המכונה Riegers Path עובר בתוך קניון כשתחילתו על גשר עץ תלוי מעל הנהר והמשכו בתוך היער.

באזור ישנה גם מערת נטיפים מרשימה.
מערת הנטיפים "בוזקוב" נמצאת בסמוך לכפר בוזקוב.
הכניסה לחלל התת-קרקעי התגלתה על ידי כורים כבר בשנות ה-40, אך רק ב-1957 נתגלתה מערכת תת-קרקעית של מסדרונות, חלקם צרים ומוצפים במים.
מערכת מערות הנטיפים של בוזקוב היא מבוך של מסדרונות תת-קרקעיים וחללים הנמצאים לא עמוק מתחת לפני השטח. מערכת המערות כוללת גם אגמים תת קרקעיים עם מים כחולים וצלולים.

 

שביל הליכה לאורך שמורת הטבע "נחל הייזרה", השביל נפתח לראשונה לציבור באוקטובר, 1983. השביל מסומן בסימון שבילים אדום  והוא בדרגת קושי סבירה. לאורך המסלול מותקנים לוחות מידע המספקים למבקרים מידע בסיסי על המקום, על החי והצומח  וקצת על ההיסטוריה שלו.

ב-9/10/2008, נערכה פתיחה חגיגית למסלול נוסף העובר בין העיירות סמילי וספאלוב, כיום ניתן לשלב בין 2 המסלולים. השביל החדש כולל 15 תחנות מידע  על שימור הסביבה, החי, הצומח, הגיאולוגיה, ומידע על מקומות מעניינים הממוקמים בעמק. לוחות המידע בצ'כית ובאנגלית מציעים גם איורים ותצלומים.

אחד המקומות המסקרנים ביותר הוא קטע שביל באורך 77 מטר, המרחף בגובה 5.5 מטר מעל העמק ומהווה נקודת תצפית על הנהר שלמטה. עוד אתר יוצא דופן, הוא  תחנת הכוח הידרואלקטרית. המים מובלים אל הטורבינה דרך צינור חצוב בסלע באורך של 1300 מטר. וכמובן שלכל אורך השביל יש נקודות תצפית עם נוף עוצר נשימה.

ישנן 3 דרכים לעשות את המסלול: בכל מיקרה משאירים את הרכב בחניון הקטן שליד מכון טיהור השפכים.

50.6144500N, 15.3172222E

  1. הליכה לכיוון אחד, עד שמחליטים לחזור ולחזור באותה הדרך.(פחות או יותר באמצע הדרך, השביל נוטש את הנהר, מטפס למעלה ולאחר מכן חוזר לנהר, לרוב זו הנקודה שבה מסתובבים וחוזרים.
  2. אם יש נהג מלווה – התחלת המסלול מכיוון סמילי, וסיום בצד השני, על יד המסעדה ב-6338286N, 15.3009744E מבקשים מהנהג להמתין שם. 
  3. אופציה השלישית מיועדת למיטיבי לכת מכיוון שהיא כרוכה בעליה די תלולה, אבל שווה את המאמץ. דרך הכפר ספאלוב. עושים את כל המסלול האדום, כאשר מגיעים למסעדה, פונים ימינה על הכביש ולאחר כ-150 מטר תהיה פניה מסומנת בשביל כחול, העולה לתוך היער, שם מתחילה עליה לא נוראית, אבל די קשה (150 מטר עליה, לאורך כק"מ מסלול) ממשיכים עם השביל הכחול עד המפגש עם השביל הצהוב בנקודה "Morava – rozc.", משם ממשיכים עם הצהוב עד שמתחבר שוב לשביל האדום, (Bítouchov – rozc.)שם פונים ימינה ואל הרכב שממתין לא רחוק.

חזור למעלה